« Travanj 2024 »

Svjetski dan osoba s Down sindromom / Светски дан особа с Даун синдромом
Autor: Ivana Patković, 19. 3. 2021.

21. ožujka svake godine obilježava se Međunarodni dan osoba s Down sindromom. Datum simbolizira tri reprodukcije 21. kromosoma (trisomija), što je glavno genetsko obilježje osoba s Down sindromom.
U našoj školi učenici su obilježili ovaj dan tako što su u školu došli u različitim čarapama. Inače, ova inicijativa je dio kampanje „Puno čarapa“ ili #LotsOfSocks koju je pokrenula organizacija Down Syndrome International kako bi potaknula ljude da započnu razgovor o različitosti, jedinstvenosti, uključenosti i prihvaćanju.
Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se ljudima približiti osobe sa sindromom Down i pri tomu potaknuti ljude za veće poštivanje njihovih prava. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu života osoba sa sindromom Down.

21. марта сваке године обележава се Светски дан особа с Даун синдромом. Датум симболизује три репродукције 21. хромосома (трисомија), што је главно генетско обележје особа с Даун синдромом.
У нашој школи ученици су обележили овај дан тако што су у школу дошли у различитим чарапама. Иначе, ова иницијатива је део кампање „Пуно чарапа“ или #LotsOfSocks коју је покренула организација Down Syndrome international како би потакнула људе да започну разговор о различитости, јединствености, укључености и прихваћању.
Обележавањем Светског дана синдрома Даун жели се људима приближити особе са синдромом Даун и при томе потакнути људе за веће поштовање њихових права. Већим разумевањем и побољшањем њиховог положаја у друштву можемо побољшати квалитету живота особа с Дауновим синдромом.