« Travanj 2024 »

Svjetski dan učitelja / Светски дан учитеља
Autor: Administrator , 5. 10. 2016.

Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada. Taj je dan prigoda da se pokaže da je rad učitelja i nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se kao takav i cijeni. Cilj Svjetskog dana učitelja je mobilizirati podršku za nastavnike kako bi se osiguralo da će učitelji i dalje ispunjavati potrebe budućih generacija te podići obrazovanje na razinu društvene važnosti i izvući učitelje iz poluanonimnosti i dati im društvenu važnost koju zaslužuju. Prigoda je to i za isticanje važnosti rada svih učitelja i nastavnika i njihov utjecaj na razvoj društva u cjelini, te da se naglasi važnost te profesije, ali i samog obrazovanja čiji su oni nositelji, stoga se taj dan obilježava u više od 100 zemalja svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. Proglasio ga je UNESCO godine 1994. u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja.

Светски дан учитеља обележава се сваке године 5. oктобра. Тај дан прилика је да се покаже да је рад учитеља и наставника препознат као један од најважнијих за цеокупан  развој друштва те да се као такав цени. Циљ Светског дана учитеља јесте мобилисати подршку за наставнике како би се осигурало да ће учитељи и даље испуњавати потребе будућих генерција те подићи образовање на ниво друштвене важности и извући учитеље из полуаноимности и дати им друштвену важност коју заслужују. Прилика је то и за истицање важности рада свих учитеља и наставника и њихов утицај на развој друштва у целини те да се нагласи важност те професије, али и самог образовања чији су они носиоци, зато се тај дан обележава у више од 100 земаља света, па тако и у Хрватској. Прогласио га је UNESCO године 1994. Када је потписана Препорука о статусу учитеља.