Terenska nastava učenika 8.razreda: posjet Spomen-području Jasenovac / Теренска настава ученика 8. разреда: посета Спомен-подручју Јасеновац
Autor: Ivana Patković, 17. 5. 2022.

Učenici 8. razreda OŠ Markušica zajedno s razrednicom Snežanom Marković, posјetili su Memorijalni centar Spomen-područje Jasenovac. Terenska nastava je realizirana  09. svibnja 2022. godine, zajedno s drugim školama na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Učenici su prvo posjetili crkvu Sv.Jovana Krstitelјa u mjestu Jasenovac. Tamo su slušali predavanje lokalnog sveštenika i povjesničara Dragoslava Ilića. Predavanje se odnosilo na kratku povijest mjesta Jasenovac i kronologiju zločina u Jasenovcu. Nakon toga posjetili su obalu rijeke Save i vidjeli Topolu užasa. Svi zajedno uputili su se prema Spomen području gdje ih je dočekao kustos muzeja Đorđe Mihovilović. Nјegovo predavanje se odnosilo na sam logor Jasenovac s tim da se predavanje odvijalo tijekom šetnje od muzeja do spomenika Cvijet. Učenici su na samom spomeniku položili, kao simbol suosjećanja i poštovanja, crvene karanfile, dok je učielјica u ime škole položila vijenac. Učenici su preostalo vrjeme iskoristili za razgledanje prostorija muzeja gdje su se upisali u knjigu dojmova.

Ученици 8. разреда ОШ Маркушица заједно са разредницом Снежаном Марковић посетили су Меморијални центар Спомен подручје Јасеновац. Теренска настава је реализована 09. маја 2022.године, заједно с другим школама на српском језику и ћириличном писму. Ученици су прво посетили цркву Св.Јована Крститеља у месту Јасеновац. Тамо су слушали предавање локалног свештеника и историчара Драгослава Илића. Предавање се односило на кратку историју места Јасеновац и хронологију злочина у Јасеновцу. Након тога, посетили су обалу реке Саве и видели Тополу ужаса. Сви заједно упиутили су се према Спомен подручју где их је дочекао кустос музеја Ђорђе Миховиловић. Његово предавање се односило на сам логор Јасеновац, с тим да се предавање одвијало током шетње од музеја до споменика Цвет. Ученици су на самом споменику положили, као симбол саосећања и поштовања, црвене каранфиле, док је учиељица у име школе положила венац. Ученици су преостало време искористили за разгледање просторија музеја где су се уписали у књигу утисака.