« Ožujak 2024 »

KDBZ - Što je to?

Kulturna i duhovna baština zavičaja je izvannastavna aktivnost koja se provodi u OŠ Markušica od Školske 2006 /2007. godine i u koju se uključuju učenici predmetne nastave od 5. do 8. razreda. Voditeljica aktivnosti ja Nikolina Jelečević, prof.

Kulturna i duhovna baština zavičaja (u daljem tekstu KDBZ) dio je šireg projekta Nansen dialog centra iz Osijeka pod nazivom „Nova škola“, a provođenje samog projekta „Kulturna i duhovna baština zavičaja“ u osnovnim školama podržava Ministarstvo znanosti obrazovanja i športa i Europska Unija.

Predmet „Kulturna i duhovna baština zavičaja“ zasniva se na zajedničkom proučavanju kulturne i duhovne baštine svih zajednica koje obitavaju na određenom području. Dakle, KDBZ je osmišljen kao dijaloški i suradnički utemeljen predmet u kojem bi učenici različitih etničkih zajednica zajedno proučavali regionalnu baštinu koristeći suvremene metode učenja.

Ciljevi i obilježja KDBZ-a:

• Promicanje razumijevanja i poštivanja drugih i drugačijih (tolerancija i poštivanje različitosti; dobne, rodne, jezične, vjerske, svjetonazorske, nacionalne, socijalne)
  • Poznavanje vlastitih korijena i tradicije te poznavanje i poštivanje drugih kultura i duhovnih vrijednosti različitih civilizacija
  • Promicanje ljubavi i ponosa prema zavičaju i domovini
  • Njegovanje i čuvanje kulturna baština kao dijela nacionalnog i kulturnog identiteta, te osvješćivanje vrijednosti kulturne baštine u globalizacijskim procesima
  • Razvijanje interkulturalnih kompetencija kod djece

Metode i oblici rada u nastavi KDBZ-a:

• pedagoške radionice
  • individualni / frontalni / rad u paru / timski rad
  • projektna nastava; istraživanje, proučavanje, intervjuiranje, prezentiranje,izlaganje, dramatizacija / igrokaz, vrjednovanje)
  • terenska nastava
  • ekskurzije i putovanja u razna mjesta u zavičaju, posjete kulturno-povijesnim sadržajima, prirodnim znamenitostima, nalazištima kulturne i duhovne baštine i dr.
  • susreti učenika uključenih u KDBZ u drugim školama

Priloženi dokumenti:
KDBZ.ppt