« Travanj 2024 »

Istorijat

Osnovna škola u Markušici je osnovana  1809. godine, a počela je s radom 1810. Pri osnivanju škola je imala jedno odeljenje s četiri razreda i šezdesetak učenika, a zvala se „Pučka škola“. Kao prvi učitelj škole spominje se učitelj Nešić.

Posle Drugog svetskog rata, 1945. godine, škola je počela s  radom, a  nastava se izvodila u zgradi bivšeg doma SPD „Obilić“ i u zgradi koja je bila vlasništvo porodice Vitman, u centru sela.

1958. godine škola u Markušici postaje osmogodišnja, centralna škola sa područnim odeljenjima Antin, Gaboš i Karadžićevo.
Kasnije, 1959. godine Antin, Gaboš, Tordinci.
1963. godine škola dobija naziv OŠ „Georgije Jakšić“ Markušica.
1986. godine sagrađena je i otvorena  nova školska zgrada, u ulici Save Popovića 15 s prednosti što se nalazi na velikom prostoru, udaljenom  od naselja i gustog saobraćaja. U sastavu škole su bila  područna odeljenja Antin i Gaboš.

Devedesetih godina škola je pretrpela velika oštećenja.
Danas škola u Markušici radi kao centralna osnovna škola sa područnim odeljenjima  u Gabošu i Ostrovu i zove se OŠ "Markušica". Osnovna škola "Markušica" broji dvestotinjak učenika iz Markušice i okolnih naselja: Podrinja, Gaboša, Ostrova, Karadžićeva, Mlake i Ade. Ova sela su uglavnom povezana cestom koja spaja dva grada, Osijek i Vinkovce, pa učenici bez većih poteškoća  dolaze u školu. U školi radi  veliki broj učitelja s visokom stručnom spremom koji se trude kroz redovnu, dodatnu i dopunsku nastavu i slobodne aktivnosti svojim učenicima preneti znanja, veštine i osposobiti ih za buduće školovanje.