Susret učenika iz sedam škola uključenih u projekat „Kulturna i duhovna baština zavičaja"
Autor: Darko Ravkić, 21. 3. 2011.

U subotu 19. marta 2011. godine u OŠ Blage Zadre u Vukovaru Nansen dijalog centar organizovao je jednodnevnu radionicu i druženje 200 dece iz sedam škola koje učestvuju u provođenju vannastavne aktivnosti „Kulturna i duhovna baština zavičaja“ (OŠ Blage Zadre, OŠ Siniše Glavaševića, OŠ Nikole Tesle Mirkovci, OŠ Markušica, OŠ Franjo Tuđman Beli Manastir, OŠ Zmajevac i OŠ Popovac.)

Susretu je prisustvovalo 17 učenika iz OŠ Markušica koji pohađaju vannastavnu aktivnost „Kulturna i duhovna baština zavičaja“ u pratnji voditeljke aktivnosti Nikoline Jelečević, prof. i uz pisani pristanak roditelja.

Cilj susreta bio je međusobno upoznavanje i razmena učenika, ali i nastavnika i umrežavanje škola koje provode program.

Susret je započeo u 10.00 časova u holu škole, prezentacijom učenika o mestu iz kojeg dolaze, njihovoj školi i dosadašnjem radu u KDBZ-u.

Od 11.00 do 13.30 trajale su kreativne likovne radionice za učenike i istovremeno radionica za nastavnike (koju je vodila Marina Ništ, prof. viša savetnica u Agenciji za vaspitanje i obrazovanje).

Tema kreativnih radionica bili su motivi iz kulturne baštine Slavonije i Baranje (konji i kola, stari bunar, slavonska/baranjska kuća, suncokret, licitarsko srce, i sl.), a tehnika rada je bio kolaž.

Na kraju susreta predstavnici svake radionice predstavili su način rada u radionici i rezultate, a rezultati radionica vidljivi su na zajedničko slici s navedenim motivima koju je svaka škola dobila na poklon.

Susret je završio nastupom učenika iz OŠ Siniše Glavaševića koji su izveli dve kompozicije na klavijaturi i flauti, i igrokazom „Zabrinuti Kekespeare“ učenika OŠ Markušica koji je predložen za državni susret LiDraNo 2011.

Učenici su bili raspoloženi i otvoreni za rad i druženje, stekli su nova poznanstva i kućama poneli nova znanja i iskustva.

Na ovom linku možete pogledati fotografije sa susreta.