The Crayon Box That Talked
Autor: Dragana Marić Fijala, 13. 11. 2019.

Učenici 3. i 4. razreda PŠ Gaboš obilježili su Međunarodni dan tolerancije na satu engleskog jezika.

U uvodnom dijelu izrađivali su crteže samo jednom bojicom, a zatim s mnogo bojica te zaključili da je puno ljepši crtež onaj nacrtan s mnogo boja. U nastavku su poslušali priču „The Crayon Box that Talked“ (Shane Derolf) u kojoj se u jednoj trgovini bojice svađaju i ne vole jedna drugu, a ni same ne znaju zašto. Jednog dana dolazi djevojčica u trgovinu i čuje tu svađu te odluči kupiti bojice. Kod kuće ih raširi po stolu i počne crtati tako da svaka bojica vidi što ona druga crta. Uskoro su bojice počele mijenjati mišljenje jedna o drugoj te zaključuju kako svaka na svoj način pridonosi ljepoti crteža. Uskoro bojice počinju hvaliti jedna drugu i izjavljuju kako je svaka od njih jedinstvena te da crtež ne bi bio tako lijep da ga nisu zajedno crtale.

Nakon razgovora o priči, učenici su smišljali po čemu su oni jedinstveni i u čemu su dobri, kako bi svijet izgledao da smo svi isti i trebamo li nekoga osuđivati ili izbjegavati samo zato što je po nečemu drukčiji od nas. Svoje pozitivne osobine zapisali su na bojice izrađene od kartona, izabravši potom omiljenu boju. Bojice smo stavili na pano uz poruku „We are like a box of crayons, each one of us is unique, but when we get together – the picture is complete!“ (Mi smo kao bojice, svatko od nas je jedinstven, ali zajedno činimo cjelovitu sliku!)