Pristup informacijama
Pravo na pristup informacijama
Autor: Nebojša Popović, 11. 2. 2022.

Pravo na pristup informacijama

Pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija

Temeljem članka 3. Zakona o pravu na pristup informacijama („Narodne novine“, broj 25/13, 85/15) uređeno je pravo na pristup informacijama fizičkim i pravnim osobama putem otvorenosti i javnosti djelovanja tijela javne vlasti.

Pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija obuhvaća pravo korisnika na traženje i dobivanje informacije kao i obvezu tijela javne vlasti da omogući pristup zatraženoj informaciji, odnosno da objavljuje informacije neovisno o postavljenom zahtjevu kada takvo objavljivanje proizilazi iz obveze određene zakonom ili drugim propisom.

Pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija uređeno je i ostvaruje se u skladu sa Zakonom o pravu na pristup informacijama („Narodne novine“, broj 25/13, 85/15). Zakonom se propisuju načela prava na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija, ograničenja prava na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija, postupak za ostvarivanje i zaštitu prava na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija.

Službenik za informiranje

Osnovna škola Markušica, Markušica, informira javnost putem službene web stranice dokumentima i informacijama koje posjeduje i koji su javno dostupni u elektroničkom obliku i moguće im je pristupiti bez upućivanja posebnog zahtjeva, a pristup svim ostalim informacijama i dokumentima ostvaruje se podnošenjem usmenog ili pisanog zahtjeva.

Pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija ostvaruje se podnošenjem zahtjeva službeniku za informiranje na sljedeće moguće načine:

• putem telefona na broj: 032/563-908;
  • elektroničkom poštom službeniku za informiranje: ured@os-markusica.skole.hr na obrascu Zahtjev za pristup informacijama / Zahtjev za dopunu ili ispravak informacije / Zahtjev za ponovnu uporabu informacija;
  • poštom na adresu: Osnovna škola Markušica, Save Popovića 15, 32 213 Markušica na obrascu Zahtjev za pristup informacijama / Zahtjev za dopunu ili ispravak informacije / Zahtjev za ponovnu uporabu informacija;
  • osobno na adresu: Osnovna škola Markušica, Save Popovića 15, 32 213 Markušica od ponedjeljka do petka od 09:00 do 13:00 sati.

Право на приступ информацијама и поновну употребу информација

Темељем чланка 3. Закона о праву на приступ информацијама („Народне новине“, број 25/13, 85/15) уређено је право на приступање информацијама физичким и правним особама путем отворености и јавности деловања тела јавне власти.

Право на приступање информацијама и поновну употребу информација обухваћа право корисника на тражење и добивање информације као и обвезу тела јавне власти да омогући приступ затраженој информацији, односно да објављује ихформације независно о постављеном захтеву када такво објављивање произилази из обавезе одређене законом или другим прописом.

Право на приступ информацијама и поновну употребу информација уређено је и остварује се у складу са Законом о праву на приступ информацијама (Народне новине“, број 25/13, 85/15). Законом се прописују начела права на приступ информацијама и поновну употребу информација, поступак за остваривање и заштиту права на приступ информацијама и поновну употребу информација.

Службеник за информисање

Основна школа Маркушица, Маркушица, информише јавност путем службене интернетске странице, документима и ннформацијама које посједује и који су јавно доступни у електроничком облику и могуће им је приступити без упућивања посебног захтјева, а приступ свим осталим информацијама и документима остварује се подношењем усменог или писаноф захтева.

Право на приступ информацијама и поновну употребу информација остварује се подношењем захтева службенику за информирање на следеће могуће начине:

• путем телефона на број: 032/563-908;
  • електроничком поштом цлужбенику за информисање: ured@os-markusica.skole.hr на обрасцу Захтев за приступ информацијама / Захтев за допуну или исправак информације / Захтев за поновну употребу информација;
  • поштом на адресу: Основна школа Маркушица, Саве Поповића 15, 32 213 Маркушица на обрасцу Захтев за приступ информацијама / Захтев за допуну или исправак информације / Захтев за поновну употребу информација;
  • лично на адресу: Основна школа Маркушица, Саве Поповића 15, 32 213 Маркушица од понедељка до петка од 09:00 до 13:00 часова.