« Travanj 2024 »

CAP program i TeenCAP program prevencije napada na djecu i mlade / САР програм и TeenCAP програм превенције напада на децу и младе
Autor: Jasmina Stepanović, 10. 2. 2020.

Child Assault Prevention

CAP program je program primarne prevencije zlostavljanja koji osnažuje dјecu u sprečavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe (otmica) i napada od strane poznate odrasle osobe. САР je nastao u SAD-u 1978. godine, a u Republici Hrvatskoj se provodi od 1999. godine preko Udruge roditelja „Korak po korak“.

CAP nastoji integrirati najbolje izvore pomoći u zajednici kako bi se smanjila ranjivost djece i mladih na verbalno, fizičko i seksualno zlostavljanje.

Osnovni CAP program namijenjen je učenicima 3.razreda. U našoj školi su tijekom prosinca 2019.godine održani roditeljski sastanci 3. razreda na kojima je roditeljima predstavljen ovaj program, a zatim je održana  radionica s učenicima 3. razreda PŠ Gaboš i PŠ Ostrovo, te s učenicima 3.razreda matične škole.

TeenCAP program namijenjen je učenicima 8.razreda. Tijekom prosinca 2019.godine održan je roditeljski sastanak 8. razreda na kojemu je roditeljima predstavljen ovaj program, dok su radionice sa učenicima 8.razreda održane u veljači 2020.godineUčenici su bili izuzetno aktivni i rado su sudjelovali u radu.

CAP pomagači OŠ Markušica

CAP програм је програм примарне превенције злостављања који оснажује децу у спречавању напада од стране вршњака, напада непознате особе (отмица) и напада од стране познате одрасле особе. САР је настао у САД-у 1978. године, а у Републици Хрватској се проводи од 1999. године преко Удружења родитеља „Корак по корак“.

САР настоји интегрисати најбоље изворе помоћи у заједници како би се смањила рањивост деце и младих на вербално, физичко и сексуално злостављање.

Основни CAP програм намењен је ученицима 3.разреда. У нашој школи су током децембра 2019.године одржани родитељски састанци 3. разреда на којима је родитељима представљен овај програм, а затим је одржана  радионица с ученицима 3. разреда ПШ Габош и ПШ Острово, те с ученицима 3.разреда матичне школе.

TeenCAP програм намењен је ученицима 8.разреда. Током децембра 2019.године одржан је родитељски састанак 8. разреда на којем је родитељима представљен овај програм, док су радионице са ученицима 8.разреда одржане у фебруару 2020.године. Ученици су били изузетно активни и радо су учествовали у раду.

CAP помагачи ОШ Маркушица